Cart Search
submit Remember my login
login
Search

2018 SPE Annual Conference: Uncertain Times: Borders, Refuge, Community, Nationhood / Hosted by The University of the Arts

Looking for a chapter event?

Past SPE Annual Conferences

2017 SPE Annual Conference Schedule

print this page

morning

8:00AM - 7:30PM
Orlando Ballroom Foyer

Registration

 

8:00AM - 11:00AM
Orlando VI

Student Seminar

with Mary Virginia Swanson and Susan kae Grant 

9:00AM - 6:30PM
Pocket Lake

2017 Media Festival

 

9:00AM - 11:00AM
Orlando Foyer

The Changing Face of Exposure: one-on-one discussions on ideas, teaching and creative work with incoming editor Stacy J. Platt

 

10:00AM - 11:45AM
Orange EF

"Dissecting the National Imagination"

Jasmine Rayna Clark, Heather M. O’Brien, Greta Pratt, and Rebecca Sittler (P) 

10:00AM - 10:45AM
Orange AB

"The Shepherd's Daughter: Constellations of Tradition and Time"

Clare Benson (I) 

10:00AM - 10:45AM
Orlando IV

"Rothstein's Family Portraits"

Richard Robinson (L) 

10:00AM - 10:45AM
Orange C

"300 Miles, The Oomaka Tokatakiya"

Ken Marchionno (2016 SPE Future Focus Project Support Grant Winner) 

11:00AM - 11:45AM
Orange AB

"Kai: Following the Cycle of Life"

Osamu James Nakagawa (I) 

11:00AM - 11:45AM
Orlando IV

"Kitchen Gods"

Priya Kambli (I) 

11:00AM - 11:45AM
Orange C

"30,000 Intro Photo Students in 3 Months: Lessons Learned in the World of MOOCs"

Peter Glendinning and Mark Sullivan (T&L) 

8:00AM - 7:00PM
Orlando Ballroom Foyer

Registration & SPE Store Open

 

8:00AM - 9:45AM
Orange AB

Industry & Education Forum, moderated by Tom P. Ashe

"Industry, Educators, and Students 

8:30AM - 3:30PM
Orlando I

Student Portfolio Critiques

Registration Required 

9:00AM - 6:30PM
Pocket Lake

2017 Media Festival

 

9:00AM - 11:00AM
Orlando Foyer

The Changing Face of Exposure: one-on-one discussions on ideas, teaching and creative work with incoming editor Stacy J. Platt

 

9:00AM - 11:00AM
Orange EF

NEW! Interactive Session with Andrea Frank

"The Photographic Image as Site for Collective Creative Process" 

10:00AM - 4:30PM
Orlando III Ballroom

Exhibits Fair

Silent Auction, Raffle, Demos, Book Signings 

10:00AM - 4:00PM

Industry Seminars & Adobe Demo Sessions

session details below 

10:00AM - 12:00PM
Lake Lucerne

Career Mentoring - Friday

 

10:00AM - 11:30AM
Orlando VI

Adobe Demo Session, "The Lightroom Workflow - from Mobile to Desktop and Beyond"

with Julieanne Kost 

10:00AM - 11:00AM
Orlando IV

Garin Horner: "Class is Almost Over - Don’t Let Them Leave!"

Sponsored by Routledge | Focal Press  

10:00AM - 11:00AM
Lake Concord

Multicultural Caucus Meeting

 

11:00AM - 11:00AM
Exhibits Hall

Member Pin Up Show Coffee Break

 

11:15AM - 12:15PM
Orlando V

Eric Joseph: "The World of Inkjet Paper...The Print Matters!”

Sponsored by Freestyle Photo and Imaging Supplies 

11:15AM - 12:15PM
Lake George

Women's Caucus Meeting

 

11:15AM - 12:15PM
Orange EF

NEW! Interactive Session with Garin Horner, David Martin, and Joshua White

"Social Media in the Classroom: Going Global for Student, Faculty, and Artist Success!" 

8:00AM - 6:30PM
Orlando Ballroom Foyer

Registration and SPE Store Open

 

8:30AM - 1:30PM
Orlando I

Professional Portfolio Reviews

Registration Required 

9:00AM - 6:30PM
Pocket Lake

2017 Media Festival

 

9:00AM - 5:00PM
Orlando III Ballroom

Exhibits Fair

Silent Auction, Raffle, Demos, Book Signings 

9:00AM - 11:00AM
Lake Lucerne

Career Mentoring - Saturday

 

9:00AM - 10:45AM
Orange EF

"Nuclear Families: From Trinity to Nagasaki"

Claude Baillargeon, Mary Kavanagh, Mark Klett, and Katy McCormick (P) 

9:00AM - 10:30AM
Orlando VI

Adobe Demo Session, "Photoshop CC - Extending Your Creativity"

with Julieanne Kost 

9:00AM - 9:45AM
Orlando IV

"Not MY Family Values: The Making of an Electronic Exhibition"

Rebecca Senf 

9:00AM - 9:45AM
Orange AB

"First Comes Love: A Long-Term Project Examining Long-Term Relationships"

B. Proud (I) 

10:00AM - 10:45AM
Orange AB

"Between Girls: A Passage To Womanhood. The Creation of A Thirty-Year Project"

Karen Marshall (I) 

10:00AM - 10:45AM
Orlando IV

"Secrets of the Harem: Casting Iranian Women's Bodies in Public"

Fazilat Soukhakian (L) 

11:00AM - 11:45AM
Orlando IV

"December/January: A Photographic Narrative About Death and Life"

Josephine Sittenfeld and Thad Russell (I) 

11:00AM - 11:45AM
Orlando VI

"Teaching Towards Appreciation For Diversity and Family, Community And The World"

Zach Stephens and John Willis (T&L) 

11:00AM - 11:45AM
Orange EF

"Swimming Against the Tide: Challenges, Misadventures and Lessons Learned in Four Decades as a Feminist/Artist/ Educator"

Honored Educator, Barbara Jo Revelle 

11:00AM - 11:45AM
Orange AB

"Street Flower, An Impossible View"

Ailbhe Greaney (I) 

afternoon

3:00PM - 5:00PM
Lake Nona

Regional Affairs Committee Meeting & Educational Session

 

4:00PM - 6:00PM
Lake Hart

Student Volunteer Training 1

 

12:00PM - 1:30PM
Lake Sheen

SPE Annual Members' Meeting & Roundtable

All welcome! 

2:00PM - 2:45PM
Orange EF

"Memory Orchards: Photographers Photographing their Families"

Gordon Stettinius (L) 

2:00PM - 2:45PM
Orange AB

"Pictures for Charis"

Kelli Connell, 2017 Imagemaker Award Winner 

2:00PM - 2:45PM
Orange C

"The Archive, Family History and Biographical Narratives: Framing a Holocaust Survivor's Story"

Larry Volk (I) 

2:00PM - 2:45PM
Orlando IV

"The Shark Tank: Photography Book Edition"

Colleen Mullins and Bruce Myren (T&L) 

3:00PM - 3:45PM
Orlando IV

"Photography with a Purpose: Exploring Service Learning and Social Change"

O. Gustavo Plascencia (T&L) 

3:00PM - 3:45PM
Orange C

"Insider/Outsider: Photographing The Other"

Abbey Hepner (L) 

4:00PM - 5:40PM
Orange AB

NEW! Imagemaker "Dialogic" Presentations

Five 18-Minute Imagemaker Presentations 

4:00PM - 5:40PM
Orange EF

Graduate Presentations

Five 18-Minute Graduate Presentations 

12:30PM - 1:30PM
Orlando IV

Amy Koppmann: "Learn the Latest in Digital Imaging Technology: Hands-on Training with Sony Mirrorless Cameras"

Sponsored by Sony  

12:30PM - 1:30PM
Lake Concord

Adjunct Meeting

 

1:30PM - 1:30PM
Exhibits Hall

Afternoon Member Pin Up Show Coffee Break

 

1:45PM - 2:45PM
Orlando IV

Michael Peres: "
Re-Envisioning the Classroom using Extracurricular Projects"

Sponsored by Profoto US 

1:45PM - 2:45PM
Lake George

High School Educators Meeting

 

2:00PM - 3:30PM
Orlando VI

Adobe Demo Session, "Lightroom CC - Take It, Then Make It"

with Julieanne Kost 

3:00PM - 4:00PM
Lake Concord

LGBTQ Caucus Meeting

 

3:00PM - 4:00PM
Orlando IV

Gregory Heisler, "Demystifying Lighting (Really)"

Sponsored by Profoto US 

4:00PM - 5:30PM
Lake Nona

South Central Regional Meeting

 

4:00PM - 5:30PM
Lake Monroe

Northwest Regional Meeting

 

4:00PM - 5:30PM
Lake Sheen

West Regional Meeting

 

4:00PM - 5:30PM
Lake Florence

Southwest Regional Meeting

 

4:00PM - 5:30PM
Lake George

Mid-Atlantic Regional Meeting

 

4:00PM - 5:30PM
Lake Mizell

Northeast Regional Meeting

 

4:00PM - 5:30PM
Orlando VI

Southeast Regional Meeting

 

4:00PM - 5:30PM
Lake Down

International Member Meeting

 

4:00PM - 5:30PM
Orange EF

Midwest Regional Meeting

 

12:15PM - 12:45PM
Exhibits Hall

Silent Auction Closing

 

1:00PM - 2:45PM
Orange EF

"Save Our Children! That Sweet, Sweet Pie in Anita Bryant's Face"

Garth Amundson, Pierre Gour, Rafael Soldi, and Lorenzo Triburgo (P) 

1:00PM - 2:30PM
Orlando VI

Adobe Demo Session, " Showcasing your Work with Behance, Adobe Portfolio and Adobe Spark"

with Julieanne Kost 

1:00PM - 1:45PM
Orlando IV

"PROOF: Photographs from Four Generations of a Texas Family"

Byrd Williams (I) 

1:00PM - 1:45PM
Orange AB

"Myth, Montage and Magic Realism: Rethinking the Photograph as a Discursive Document"

Invited Speaker, Liam Devlin 

2:00PM - 2:45PM
Orlando IV

"Our Environment, Our World"

Invited Speaker, Colin Finlay  

2:00PM - 2:45PM
Orange AB

"Real Lyric: Tension, Power, and Love"

Anthony Francis (I) 

3:00PM - 3:00PM
Orlando I & II

Pre-Raffle Reception

 

3:45PM - 4:45PM
Exhibits Hall

Raffle Drawing

 

evening

5:00PM - 6:00PM
Lake Nona

Regional Leadership and National Board of Directors Meeting

 

6:00PM - 8:00PM
Lake Concord

LGBTQ Mentoring Sessions

 

6:00PM - 8:00PM
Welcome Foyer (Lobby Level)

Pre-Registration Badge Pick-Up

 

7:30PM - 9:00PM
Lake Nona

Caucus Leaders & Board of Directors Meeting

 

8:00PM - 10:00PM
Lake Hart

Student Volunteer Training 2

 

5:45PM - 6:30PM
See description for locations

Imagemaker Dialogic Presentation Networking Sessions

 

7:00PM - 8:30PM
Orange Ballroom

Thursday Evening Guest Speaker, LaToya Ruby Frazier

"The Notion of Family" 

8:30PM - 10:00PM
Orlando III Ballroom (Exhibits Hall)

Exhibits Fair Opening Reception

 

8:30PM - 9:00PM
Orange Foyer

LaToya Ruby Frazier Book Signing

 

5:00PM - 6:30PM
David's Club Bar and Grill at the Hilton Orlando

RIT Alumni Reception

Please join your RIT Family during SPE Orlando 

5:30PM - 6:30PM
Orlando IV

SPE - Strategies of Resistance and Effective Action

Sponsored by SPE's Combined Caucuses: Women's Caucus, Multicultural Caucus, LGBTQ Caucus 

6:30PM - 7:00PM
Orange D

2017 Awards and Honored Educator Cermony

 

7:00PM - 8:00PM
Orange D

Evening Guest Speaker, Renee Cox

"The Art of Consciousness" 

8:30PM - 11:00PM
Orlando Ballroom Foyers

Curator Portfolio Walkthrough

Registration required to display work 

6:00PM - 7:00PM
Orange Ballroom

Saturday Evening Guest Speaker, Jerry Uelsmann

"Alchemy + Angst @ 82" 

8:00PM - 10:00PM
Pocket Lake

SPE Combined Caucus Exhibition

 

10:30PM - 1:30AM
Orlando Ballroom

Dance Party

sponsored by MAC Group / PhotoVideoEDU 

Email Sign Up

SPE email updates contain resources, news, and more!

About this piece

Comments about this piece

Dialogue and critique are important to the SPE mission.
Please join the conversation.

Exit Full Screen Mode